OFRII.com - Red Rocket OFRII.com - 8k wallpapers, foto OFRII.com - Samuraj - bojove umeni - zbrane OFRII.com - Svt Ponorek OFRII.com - 3D medely - 3D tisk - 3D scan OFRII.com - Akvaristika, Akvarijn ryby, Akvarijn rostliny ORFII.com - Freediving - voln potapn ORFII.com - Astrologie - horoskop, znamen, souhvzd, zvrokruhy ORFII.com - Vesmr - planety, galaxie, hvezdy ORFII.com
Reklama
3D tiskárny
AONN.cz
SIFEE.biz - Krajni Meze online, tapety, epizody, postavy
Spřátelené Weby
1HRY.cz - hry online zdarma
NIKEE HRY, superhry, 1000her, webhry, flash hry, hry online, hry zdarma
HRY2.eu - hry online, 1000her, mimoni, planeta mimonu, herna, webhry, herni, minihry
Uloz si video Nahnoji.cz
biotechart.cz - animovane obrazky GIF z oblasti biologie, technologie a umeni
Globální mediální server TetriSys

Materiály

S materiály pro 3D tisk to není tak jednoduché jak si 99% lidí představuje. „Vždyť je to všechno stejně jenom plast!“ Dva základní materiály, které by měla podporovat každá tiskárna, jsou ABS a PLA. Materiály, které požadujete, vyberte předem, protože pokud se rozhodnete koupit tiskárnu s uzavřeným (closed source) designem, těžko si ji pak upravíte pro používání nových materiálů.

ABS – ACRYLONITRILE BUTADIENE STYRENE

ABS plast je jeden z nejpoužívanějších materiálů v 3D tisku. Všechny vytisknuté součástky na 3D tiskárnách jsou právě z ABS. Má dobrou tepelnou odolnost a je relativně levný (okolo 500 Kč za 1 kg). Jedná se o velmi stálý plast s vysokou pevností. Pokud si dokážete vybavit, jaké to bylo, když jste šlápli na kostičku stavebnice LEGO, rozhodně nebudete pochybovat o jeho pevnosti. ABS je schopen odolávat teplotám až do 100 °C bez velkých ztrát na pevnosti, jeho tisková teplota se pohybuje kolem 250 °C. Velká nevýhoda je však jeho tepelná roztažnost, v porovnání s ostatními používanými je na tom nejhůře. To při tisku způsobuje deformaci objektů, a vyžaduje proto vyhřívanou podložku. I tak se však nedají vždy spolehlivě tisknout objekty větší než 15 cm.

PLA – POLYLACTIC ACID (KYSELINA POLYMLÉČNÁ)

Materiál PLA je nejspíše jako jediný vyroben z kukuřičného škrobu a je tak biologicky odbouratelný v řádu jednotek měsíců. V oblasti 3D tisku je tento materiál velmi rozšířen, hlavně kvůli jeho velmi nízké teplotní roztažnosti, která je tak nízká, že ve většině případů není potřeba vyhřívaná podložka. Prakticky jako jediný se dá použít k tisku velkých objektů přes 20 cm. Mohlo by se zdát, že tento materiál je perfektní, nicméně nevýhoda je v jeho křehkosti (v porovnání s ABS) - výtisky jsou použitelné maximálně do 60 °C, poté materiál začíná být plastický. Může se stát i to, že pokud si necháte vytisknutý objekt na palubní desce auta, po čase se samovolně zdeformuje. Tiskové teploty se pohybují kolem 200 °C.

PET – POLYETHYLENE TEREPHTHALATE

Stejný materiál, ze kterého si každý den naléváte své oblíbené pití. V poslední době si získává velkou oblibu, a to zvláště pro jeho pevnost, stálost a nízkou tepelnou roztažnost. Bere si tak všechny dobré vlastnosti z ABS a PLA, a ty negativní jim nechává. Tepelná roztažnost je velmi malá, a to natolik, že opět pro drtivou většinu objektu není třeba vyhřívané podložky. Výtisky z tohoto materiálu lehce odolají i teplotě vyšší než 100 °C, přičemž teploty tisku se pohybují, podobně jako u ABS, kolem 250 °C. Bohužel zatím je většinou dostupný jen v čiré variantě a cenově zhruba o třetinu dražší než ABS.

OSTATNÍ MATERIÁLY


Většinou experimentální a okrajově používané, konkrétně pro technologii FDM lze ale použít téměř jakýkoliv termoplastický polymer, který se dá vyrobit ve formě filamentu – tiskové struny (drát o průměru 1.75mm, případně 3mm).

HIPS – POLYSTYREN

Nechá se použít jako druhý podpůrný materiál pro složité objekty. Rozpouští se v lemonenu.

LAYWOOD

PLA s příměsí dřeva. Výsledný tisk pak nevypadá tak plastově, ale často zasekává trysky. Teplota a rychlost tisku ovlivňuje výslednou barvu.

PVA – POLYVINYLALKOHOL

Jedná se o suchou podobu lepidla na dřevo. Testoval se kvůli rozpustnosti ve vodě pro potřeby jako podpůrný materiál. Je extrémně hygroskopický a neosvědčil se.

PA6 – POLYAMID (NYLON)

Houževnatý a flexibilní materiál, který ale není příliš používán, jelikož vyžaduje větší teploty a ne všechny trysky jej zvládnou. Potřebuje také jiný povrch podložky pro tisk, např. sklotextit.
©Ofrii 2012
NIKEE.net
ALYSS.cz
SIFEE.biz
ENKII.cz
OFRII.com