Reklama
3D tiskárny
AONN.cz
Spřátelené Weby
|
|
Programy - Tinkercad
Tinkercad je webový modelářský nástroj pro tvorbu 3D modelů pro 3D tiskárny. Tento program je určen pro začátečníky. Zároveň je to zdařilá ukázka toho, že rozdíly mezi desktopem a webem se už smazávají.
Autodesk už dávno nevyvíjí pouze software pro profesionály v čele s programem AutoCAD, ale snaží se hledat nové zákazníky i mezi běžnými smrtelníky a kreativními grafiky, kteří nemají v plánu kreslit precizně zpracované schéma šroubu. Přesně na ně cílí řada programů pro web, desktop a tablet
123D
a také nový
Tinkercad.
Webový 3D modelář Tinkercad
Běží v Chromu a Firefoxu díky WebGL
Tinkercad je jednoduchý návrhář 3D modelů, který se oproti své konkurenci liší hlavně v tom, že celý běží ve webovém prohlížeči. V tomto směru by se nejednalo o úplnou novinku, poněvadž to umí už existující
123D Design, ten ale k životu potřebuje instalaci speciálního doplňku. Tinkercad je napsaný v HTML5 s využitím WebGL.
Prostředí čistě webového Tinkercadu nabízí kupodivu poměrně komfortní ovládání desktopové aplikace. Vše je přitom rychlé i na průměrném počítači.
Díky tomu nabízí prostředí, které si v podstatě nezadá s desktopovou aplikací. Na stranu druhou ale Tinkercad ze stejného důvodu momentálně spustíte
pouze v Chromu a Firefoxu.
Sdílejte své modely s ostatními
Jelikož se jedná o webový editor, na internet se ukládají i vaše projekty, které můžete publikovat i veřejně. V tom případě se dostanou do společné knihovny a každý je může použít, vylepšit a třeba i vytisknout na 3D tiskárně, služba totiž spolupracuje s několika weby, které se zabývají zakázkovým tiskem. Pro českého uživatele ale bude mnohem zajímavější možnost exportu hotového díla do formátů STL, OBJ, X3D, VRML a SVG. Nechybí ani import objektů přímo do Tinkercadu a to ve formátech STL a SVG.
Osobní knihovna, veřejná knihovna a převzatý cizí veřejný model, který mohu dále zpracovat. Kdybych měl přístup k 3D tiskárně, mohl bych si postavičku rovnou vyrobit.
Asi nebudu daleko od pravdy, pokud si neodpustím soud, že jsou u nás 3D tiskárny stále až příliš exotickým zbožím. Tinkercad je nicméně zajímavý i bez 3D tisku. Ukazuje, co dnes dokáže prostý HTML5 kód ve spojení s Javascriptem a že rozdíly mezi webovou a desktopovou aplikací už jsou principiálně opravdu malé.
Základní 3D modelařina
Samotná podpora 3D modelování je sice relativně omezená, základní objekty ale můžete přesouvat, měnit jejich náklon a velikost, čili si bez problému vystačíte s kostkou, koulí a kuželem. Pro náročnější nabízí Tinkercad ještě vytvoření libovolného objektu pomocí integrovaného editoru, ve kterém takový objekt vytvoříte přímo v Javascriptu. Bez dokumentace se neobejdete.
Tinkercad má k dispozici pravítko pro přesné měření, přehledný úhloměr pro natáčení, kóty se zobrazí i při změně velikosti a nechybí ani úprava barvy. Vlastní texturu ale Tinkercad nastavit neumí.
Základní objekty můžete vedle změny velikosti deformovat ještě pomocí výřezů, v nabídce jsou totiž speciální neviditelné objekty, které při seskupení s jiným objektem fungují jako nůž.
Tinkercadu chybí k dokonalosti vedle pokročilejší modelářské práce snad jen jediné – renderer, který by model vykreslil v realistických barvách, s vlastní texturou a hezky vyhlazený.
Pokud vám Tinkercad stačit nebude, nabízí se vedle klasických desktopových modelovacích nástrojů jeho pokročilejší předchůdce
123D Design
, který je k dispozici pro iPad, jako klasická desktopová aplikace pro PC a Mac a opět jako webový program, který ale už k životu potřebuje speciální doplněk, což jej bude diskvalifikovat na nepodporovaných platformách.
Pokud vám Tinkercad nebude stačit, nabízí se pokročilejší webový 123D Design nebo třeba bezplatný desktopový (ale už také mnohem pokročilejší) Blender
|